30. lipca, 2016WYDARZENIA
article-image

Przeszło sto lat temu ksiądz Bosko rozpoczął swoją działalność wśród młodzieży. Wychodził on na ulice Turynu, poszukując młodych ludzi, którzy potrzebowali jego pomocy. Jan Bosko pomagał młodym znajdować pracę, organizował dla nich zabawy i wycieczki, odprawiał msze święte i spowiadał. W końcu założył pierwsze oratorium na Valdocco – stworzył młodym miejsce nauki i zabawy. Dał im to, czego najbardziej potrzebowali – wychowanie. Tak jak on wyszliśmy na spotkanie młodym z naszego miasta i okolic, zapraszając ich do spędzenia czasu na Valdocco w Debrznie.

Wakacje dla młodzieży na Valdocco odbyły się w dniach 11-15 lipca 2016 roku i z pewnością był to aktywnie spędzony czas. Tak jak ksiądz Bosko proponowaliśmy młodym sport, zabawę, muzykę i radość, i jak się okazało, była to dobra propozycja. Dzięki temu młodzi mogli nawiązać nowe znajomości, otworzyć się na innych, poznać samych siebie, a także odkryć swoje mocne i słabe strony.
Naszego zapału nie zgasił nawet ulewny deszcz, który, mimo iż skrócił nasz pobyt na spływie kajakowym, zmusił nas do kreatywnego myślenia i zaanimowania czasu, jaki spędziliśmy w naszym oratorium. Dzięki temu mogliśmy jeszcze bardziej się zintegrować i poprzez zabawę nauczyć się, że każdy z nas ma w sobie coś, czym może dzielić się z innymi.

Ksiądz Bosko zwykł mówić, że: „Wychowanie jest sprawą serca” i właśnie tę prawdę staraliśmy się przekazać młodzieży. Dobry animator i dobry wychowawca to nie ten, kto posiada określone cechy czy odpowiednie wykształcenie, ale ten, kto angażuje się w swoją pracę całym sercem. Mamy nadzieję, że młodzi odkryli, jak wiele mogą dać innym i zechcą odpowiedzieć na wezwanie księdza Bosko, do tego, aby być dobrym animatorem w naszym oratorium.