30. marca, 2021WYDARZENIA
article-image

DRODZY PARAFIANIE

Po raz kolejny przychodzi nam przeżywać Święta Wielkanocne z pandemią jako głównym reżyserem naszej codzienności.

Dla wielu jest to doświadczenie bardzo dramatyczne. Stracili swoich bliskich, stracili miejsca pracy, a te, które jeszcze funkcjonują są poddawane kolejnym obostrzeniom. Łatwo w takiej sytuacji wpadać w smutek i przygnębienie.

Przypominamy dzisiaj, jak może nigdy wcześniej, owych 11 zamkniętych w wieczerniku, „z obawy przed Żydami”. Uczniów Pana zalęknionych o swoją przyszłość, odliczających ostatnie godziny swojego życia, bo uderzono w ich Pasterza. Czy nie przyjdą teraz po owce?

Ale Pan wszedł pomimo drzwi zamkniętych. Wszedł z pozdrowieniem -POKÓJ WAM!

„Nie bójcie się Jam zwyciężył świat i pokój Mój daję wam, nie tak jak daje świat”

Dlatego w łączności z tymi, którzy przeżywają dramat swojej choroby, wybierając chęć pozostania w domu, do czego mają prawo, chcemy zrobić wszystko, co możliwe, by owocnie przeżyć ten święty czas.

Choć są ograniczenia, co do uczestnictwa wewnątrz kościołów. W Debrznie staramy się zorganizować na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę miejsca siedzące na zewnątrz kościoła, z uwzględnieniem 1,5 m dystansu. Wszystkie osoby, które będą chciały wziąć udział w liturgiach Triduum, prosimy o posiadanie maseczek i przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia wewnątrz kościoła.

POŚWIĘCENIE POKARMÓW I SPOWIEDŹ

W Wielką Sobotę, w wyznaczonych miejscach, odbędzie się tradycyjne poświęcenie pokarmów. Lista miejsc i wyznaczone godziny znajdują się na plakatach. Jednocześnie nasi sołtysi, za co bardzo im dziękuję, informują gdzie i o której poświęcenie będzie mało miejsce. W Debrznie będzie się ono odbywać od godziny 9:00 do 14:00, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Każdy kto ma takie życzenie, jest proszony o zachowanie dystansu i zakładanie maseczki. Ksiądz po odmówieniu modlitwy, będzie podchodził do zebranych osób, trzymających swoje koszyczki.

W tych dniach kościół w Debrznie od liturgii Wielkiego Czwartku do liturgii Wielkiej Soboty będzie otwarty dla chcących adorować Pana Jezusa w ołtarzach adoracji – Ciemnicy i w Grobie  (jedynie od 23:00 w czwartek do 8:00 w piątek kościół będzie zamknięty). W tym czasie będzie możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty.

Wieki Czwartek – spowiedź – 20:45-23:00

Wielki Piątek – spowiedź – 8:00 –18:0, 21:00 -8:00

Wieka Sobota – spowiedź – 9:00 -14:00

INNA REZUREKCJA

Już dzisiaj zapraszamy na mszę świętą rezurekcyjną o 6:00, która będzie celebrowana przy ołtarzu polowym w pobliżu krzyża misyjnego. Cały plac kościelny, podczas tej mszy św., stanie się naszą świątynią, w której rozstawione będą krzesełka w wyznaczonych odległościach (1,5).

Komunia święta będzie rozdawana przez Kapłana i Szafarzy, którzy będą podchodzić do osób, które pozostają na swoich miejscach w pozycji stojącej, jako znak, że chcą przystąpić do komunii świętej. Oczywiście z racji obecnej sytuacji nie będzie tradycyjnej procesji rezurekcyjnej. W jej miejscu nastąpi błogosławieństwa na cztery strony naszej parafii oraz wszystkich zgromadzonych w kościele i poza nim.

Dodatkowo w Niedzielę Zmartwychwstania będą sprawowane msze św. o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 16:00 i 18:00 (z limitem wewnątrz – 16 osób) i z możliwością uczestnictwa na zewnątrz.

W wielkanocny poniedziałek msze św. w Debrznie o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 16:00 i 18:00.

Niech wydarzenia Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana umocnią naszą wiarę, rozbudzą nadzieję i rozleją się wokół nas darem wzajemnej miłości.

Ks. Marcin Nowicki, proboszcz

Debrzno, dnia 30.03.2021