Pustynia Miast

PUSTYNIA MIAST  jest wspólnotą młodzieżową powstałą w naszej parafii 29 września 2012 roku, która charakteryzują trzy cechy: odwaga, radość i moc ducha. Młodzi ludzie odkrywają w niej Chrystusa i Jego kościół. Wnoszą w Kościół swój entuzjazm, pasję wiary i niejednokrotnie odkrywają swoje miejsce w Kościele.  Spotkania przepełnione są radością, oryginalnością i chęcią spotkania się z drugim człowiekiem. Młodzież z tej wspólnoty uczestniczy w ewangelizacji w różnych miejscach, w których nawet się nie myśli o Bogu.

SPOTKANIA  mają miejsce każdej soboty o godzinie 19.00 w jednej z sal oratorium, na które młodzież przynosi własną poduszkę 😉

DLA KOGO?  Pustynia Miast jest dla młodych ludzi w wieku szkoły gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i studentów.

OD KIEDY JESTEŚMY?  Pierwsze spotkanie odbyło się 29 września 2012 roku. Na spotkaniu pojawili się goście tj. starzy pustyniowicze, którzy aktualnie grają w zespole „somgorsi” znanym salezjańskiej młodzieży.

Z historii Pustyni Miast w Polsce:    Ksiądz Bosko chciał, aby jego wychowankowie nawzajem się ewangelizowali. Poprzez dobry przykład, sumienne wykonywanie swoich obowiązków, wzajemne wspieranie się w trudnych chwilach, wspólną zabawę i modlitwę. Tak działo się w oratoriach, szkołach, wspólnotach młodzieżowych odwołujących się do radosnej duchowości księdza Bosko. Wyzwanie ewangelizowania młodzieży przez młodzież stało się siłą sprawczą powstania, w ramach Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, wspólnoty „Pustynia Miast”.

Wszystko zaczęło się w WSD Salezjanów w Lądzie, gdzie grupa kleryków w 1992 r. zorganizowała Salezjańską Pielgrzymkę Ewangelizacyjną (SPE). Nie była to zwykła pielgrzymka. Oprócz tradycyjnych motywacji, jakie wiążą się z pątniczym trudem, salezjanie i młodzież z SPE postanowiła wszystkim napotkanym na trasie ludziom głosić z nowym zapałem i nowymi środkami Dobrą Nowinę.

Ewangelizująca pielgrzymka

Na ulicach i rynkach miast, przez które pielgrzymowano, wystawiano inscenizacje teatralne, organizowano koncerty piosenek religijnych, zabawy dla dzieci, a w miejscach noclegowych urządzano Apele Jasnogórskie połączone z przedstawieniami, czasem świadectwami. Pomysł na taką pielgrzymkę okazał się niezwykle trafny. W miejscowościach, przez które przechodziła do prowadzących zgłaszali się młodzi ludzie, którzy także chcieli się modlić w ten sposób i dawać świadectwo swojej wiary. Jak grzyby po deszczu powstawały nowe wspólnoty. Ziarno zostało zasiane…

W kościołach i więzieniach

Tymczasem w głowach kilku kleryków zrodził się nowy pomysł, aby doświadczenia z pielgrzymkowych ewangelizacji przenieść na rekolekcje młodzieżowe, które odbywałby się w losowo wybranych miastach. Pierwsze rekolekcje odbyły się w Debrznie. Zaproszono do udziału w nich trzydziestoosobową grupę animatorów SPE. Stali się oni założycielami nowego ruchu, który nazwano Pustynią Miast. Po kilku dniach wyruszono do pierwszych miejscowości: Szczecinka, Chojnic, Działdowa. Organizowano spotkania ewangelizacyjne na osiedlach, placach, ulicach, odwiedzano szpitale domy dziecka, więzienia. I działy się cuda… Do Pustyni Miastprzyłączała się młodzież napotykana w czasie ewangelizacji na osiedlowych boiskach, przy budkach z piwem, na rockowych koncertach, czy na niedzielnych Mszach św., która słyszała świadectwa swoich rówieśników, o tym, jak w ich życiu działał Bóg. Ziarno zaczęło kiełkować…

Takie były początki. Dzisiaj Salezjański Ruch Ewangelizacyjny Pustynia Miastzrzesza w swych szeregach prawie sześciuset młodych ludzi w kilkudziesięciu wspólnotach rozsianych po całej Polsce. W czasie wakacji młodzież pod sztandarami księdza Bosko przeprowadziła już rekolekcje ewangelizacyjne w ponad czterdziestu miejscowościach, czterokrotnie wędrowała na Jasną Górę, do Tej, która jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji, a w roku ubiegłym animowała grupę w salezjańskiej pielgrzymce Suwałki – Ostra Brama.

W dredach i pod krawatem

Od sześciu lat Pustynia Miast wraz z SPE redaguje własne pisemko – „Biuletyn Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych”. W ramach serii „Biblioteka Biuletynu SWE” wydała także kilka książek promujących młode talenty. Ruch posiada własną stronę internetową i kawiarenkę wirtualną. Pustynia Miast była jedną ze wspólnot, które założyły Przystanek Jezus inicjatywę ewangelizacyjną związaną z głoszeniem Dobrej Nowiny wśród młodzieży na Przystanku Woodstock.

Chociaż Pustynia Miast często jest kojarzona z tzw. kolorową młodzieżą, nie jest to do końca prawdziwy obraz tej wspólnoty. Wśród pustynnych ewangelizatorów znajduje się pokaźna grupa studentów, są też młode małżeństwa, uczniowie szkół średnich i gimnazjaliści, dziennikarze, muzycy, młodzi geniusze ­stypendyści premiera RP. Są także księża diecezjalni i członkowie innych zgromadzeń zakonnych. Bo doPustyni Miast może przyłączyć się każdy, kto chce każdego dnia nawracać się i w duchu księdza Bosko głosić Dobrą Nowinę swoim rówieśnikom. To jest jedyny warunek przynależności do ruchu. Jedyny, ale niekoniecznie łatwy do spełnienia…

——————————————–
Czy ziarno wydało owoce? Czas to pokaże. Historia Pustyni Miast jeszcze się nie kończy, cały czas kiełkuje i wzrasta. Na razie Pan Bóg nam błogosławi, bo wielu młodych po spotkaniu ze swoimi „pustynnymi” rówieśnikami na nowo odnajduje sens życia, zaprzyjaźnia się z Jezusem, przyłącza się do naszych wspólnot. W tym roku, kolejny raz wyruszamy do kilku miejscowości, by nawracać siebie i dawać świadectwo wiary tam, gdzie jeszcze ono nie dotarło.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Rok Liturgiczny
banner

Newsy pokaż wszystko

No posts where found

Archiwum newsów
Szukaj na stronie
Newsletter