23. października, 2019WYDARZENIA
article-image

W dniu 14 września b.r. w święto Podwyższenia Krzyża nasza parafia włączyła się w Ogólnopolską Akcję „Polska pod Krzyżem”. Grupa 17 osób na czele  z ks. Grzegorzem Siwakiem wyruszyła na lotnisko Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie, by uczestniczyć    w wydarzeniu ewangelizacyjnym przygotowanym przez organizatorów. A pozostali wierni mogli wziąć udział w parafialnym czuwaniu pod Krzyżem. W programie m.in. była Adoracja Krzyża ze wspólnym odmawianiem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Potem mogliśmy pochylić się nad rozważaniami z życia Pana Jezusa z części bolesnej różańca świętego. Modlitwa różańcowa była animowana przez ks. Zdzisława Cholewińskiego i Grupę Fatimską działającą przy parafii. Nie zabrakło również pieśni ku czci Krzyża i męki Chrystusa. Każdy z nas mógł wzbudzić refleksję nad tajemnicą naszego zbawienia. W dalszej części programu znalazła się także Patriotyczna Droga Krzyżowa ze św. Janem Pawłem II i bł. Ks. Jerzym Popiełuszko w intencji Ojczyzny, którą animował ks. Ryszard Maślanka wraz osobami świeckimi. W rozważaniu poszczególnych stacji mogliśmy zanurzyć się w ranach naszego Zbawiciela, oddać chwałę i dziękować za dzieło odkupienia, odnowić swoją relację z Nim, wyznać Mu swoje grzechy i prosić  o ratunek, a przede wszystkim uczyć się  od Niego prawdziwej Miłości. O godz. 1800 wielu z nas uczestniczyło we Mszy świętej. Później był czas dla brata i siostry przy kawie i herbacie.

Kolejnym punktem w programie była konferencja pt.„Krzyż najważniejszy symbol chrześcijan i znak znienawidzony przez świat” wygłoszona przez Księdza Proboszcza Marcina Nowickiego. Przyszedł w końcu czas, by w ciszy pochylić się indywidualnie nad istotą i znaczeniem Krzyża w życiu każdego z nas. Trwaliśmy w Adoracji Najświętszego Sakramentu, która zakończyła się poświęceniem Krzyży przyniesionych przez wiernych i Apelem Jasnogórskim.

Warto na zakończenie jeszcze przytoczyć słowa pieśni: „Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony, na wieczne czasy bądźże pozdrowiony! Gdzie Bóg, Król świata całego dokonał życia swojego. (…) Z Ciebie moc płynie i męstwo, w Tobie jest nasze zwycięstwo!”

p. Ewa Deręgowska