
22 marca o godzinie 19:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie, młodzież ze wspólnoty Pustyni Miast Debrzno, po raz drugi w historii zorganizowała Drogę Krzyżową pod opieką ks. Bartłomieja Przybylskiego.
Miała ona charakter niezwykle oryginalny, gdyż tradycyjną formę urozmaicono scenkami teatralnymi, komentarzami, śpiewem, grą na gitarach oraz prezentacjami i krótkimifilmikami.
Jako młodzież, skupiliśmy się na interpretacji przebytej przez Jezusa Drogi Krzyżowej w świetle problemów, które pojawiają się w naszym codziennym życiu.
Całość opieraliśmy na przedmiocie drzwi, jako symbolu przekraczania nowych granic i odważnych decyzji, które pojawiają się często na naszej drodze.
W całość przedsięwzięcia zaangażowała się młodzież Pustyni Miast pod przewodnictwem ks. Bartka, osoby z CKSiT opiekujące się sprzętem, Pan kościelny, który czuwał nad oświetleniem oraz zaprzyjaźnione ze wspólnotą osoby.
Z opinii wielu widzów wnioskujemy, że trafiliśmy do serc wielu odbiorców.
Bardzo ucieszyła nas duża frekwencja, co dało nam wiele motywacji do jak najlepszej prezentacji.
Z tego miejsca dziękuję (i myślę, że każdy może się pod tym podpisać) zarówno aktorom, rodzicom młodszych aktorów, osobom, które zadbały o sprzęt, prezentacje, muzykę i oświetlenie, dziewczynom, które nadały wspanialego klimatu przez śpiew oraz grę na gitarze, księdzu Bartkowi za nadzór i opiekę i każdemu, kto poświęcił swój czas, aby obejrzeć owoc naszej ciężkiej pracy.
Poniżej kilka słów od ks. Bartosza Brzezińskiego, który wraz z kilkoma osobami ze Złotowa i okolic brał udział w Drodze Krzyżowej.
„Pomysł na taką aranżację, takie przedstawienie Drogi Krzyżowej bardzo przypadł mi do gust oraz mocno zapisał się w mym sercu. Oryginalność formy pozwoliła na głębokie przeżycie tych wydarzeń z życia Chrystusa. Odmienność formy spowodowała głęboką refleksję
i zastanowienie się nad własną osobą i swym postępowaniem. Zaprezentowane obrazy, sceny poszczególnych „Drzwi”- stacji zaczerpnięte z codziennego życia bardzo ukazały korelację, bliskość tych wydarzeń sprzed 2000 z naszym obecnym światem, w którym próbuję się podstawowe wartości zniszczyć, usunąć do lamusa, zastępując hedonistyczną ideologią, którą pompuje się w umysły młodych ludzi.
Młodzież bardzo zaangażowała się w realne przedstawienie „Drzwi”-stacji. Ciekawe dialogi, rozważania, padające jak ziarno w glebę, by wydać upragniony plon z pewnością zapadły zgromadzonym nie tylko do gustu, ale zakorzeniły się w duszy.
Byłem po raz pierwszy na takim rozważaniu Męki Pańskiej organizowanej przez Pustynię Miast. Gratuluję pomysłu, scenariusza, dialogów, rozważań, atmosfery i czekam na kolejne inicjatywy. Niech Dobry Bóg w Trójcy Świętej Jedyny błogosławi waszemu dziełu i każdemu z was.
In Christo
Ks. Bartosz Brzeziński”
Wojciech Glugla