Wiadomości
Zimowisko z Oratorium

Zimowisko z Oratorium

20. Luty, 2018Newsy, Wiadomosci

Przełom stycznia i lutego upłynął nam na radosnej zabawie, bo od 29.01 do 02.02 w naszym Oratorium trwały Ferie Zimowe z księdzem Bosko, w których udział wzięło blisko 80 dzieci.
Wspólny wypoczynek rozpoczęliśmy Mszą świętą, nią także zakończyliśmy nasze półkolonie. Podczas tych kilku dni nie zabrakło nam atrakcji. Cały czas towarzyszyła nam muzyka, a uśmiech nie schodził z twarzy. W trakcie ferii wybraliśmy się do pilskiego kina, aby zobaczyć film ,,Pierwsza gwiazdka”, który po raz kolejny przybliżył nam historię narodzenia Jezusa. Odwiedziliśmy także Family Park i Jumpin Place w Bydgoszczy, gdzie wszyscy mogliśmy się wyszaleć. Nie zabrakło także ducha zdrowej rywalizacji, dzięki dniu spędzonemu na hali sportowej.
Te kilka dni były wspaniałą okazją, by dobrze spędzić ferie. Bez nudy i marnowania czasu na przesiadywanie przed komputerem.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy wszystkim Dobrodziejom, bez których zorganizowanie ferii nie byłoby możliwe. Wszystkie dzieci już teraz zapraszamy na wakacje z księdzem Bosko. 🙂

Zabawa karnawałowa z Caritas

Zabawa karnawałowa z Caritas

19. Luty, 2018Newsy, Wiadomosci

Już tradycyjnie po raz kolejny odbyła się zabawa karnawałowa zorganizowana przez Parafialny Zespół Caritas we współpracy z wolontariuszami ze Szkolnego Koła Caritas. W tej zabawie brały udział dzieci w wieku od 5 do 10 lat, uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Debrznie. W dniu 27 stycznia b.r. jeszcze przed feriami zimowymi zaproszeni uczestnicy pojawili się o godz. 10.00 w Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Grupa liczyła 75 osób. Przepustką wejścia na bal karnawałowy był strój do przebrania. Mogliśmy zaobserwować jak rodzice prześcigali się w pomysłach, by przebrać swoje pociechy.

Po powitaniu i modlitwie był moment, aby wzmocnić swoje siły przygotowanym poczęstunkiem. Następnie utworzyliśmy wspólnie dwa koła, aby rozpocząć zabawę przy muzyce. Pojawiły się znane przeboje, które nie tylko były przetańczone, ale także dodatkowo zaśpiewane. Nie zabrakło „lokomotywy i pociągu jadącego z daleka” oraz przysłowiowego tańca „Kaczuchy”… Dzieci mogły także wziąć udział w przygotowanych konkursach, które kończyły się nagrodą w postaci słodkiego upominku. Wolontariusze            ze Szkolnego Koła Caritas świetnie sobie poradzili z powierzonymi zadaniami. Pod koniec zabawy karnawałowej przyszedł czas na wybór królowej i króla balu. Dziewczynka, która była przebrana za Myszkę Miki i chłopiec w stroju Pirata otrzymali koronę na głowę                  i mikołajkowy kalendarz oraz tytuł królowej i króla balu.

W końcu nadszedł czas na wyczekiwanego od początku zabawy Mikołaja. Przybył on do dzieci, by wspólnie z nimi zatańczyć oraz rozdać paczki ze słodkościami. Bal nam się przedłużył, ale widać było, że uczestnicy nie za bardzo chcieli wracać do swoich domów. Niestety, co dobre, to szybko się kończy… Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom                  i ludziom o dobrych sercach za ich wkład, poświęcenie oraz trud podjęty na rzecz najmłodszych. Warto podtrzymywać zwyczaje, które wywołują uśmiech na twarzach dzieci i sprawiają wiele radości oraz dobra. Była to największa nagroda dla wszystkich organizatorów.

Wieczerza wigilijna ze starszymi już za nami…

Wieczerza wigilijna ze starszymi już za nami…

29. Grudzień, 2017Newsy, Wiadomosci

Już tradycją naszej parafii stały się spotkania wigilijne z osobami starszymi, samotnymi i niepełnosprawnymi. W dniu 16 grudnia b.r. mogliśmy po raz kolejny spotkać się przy wieczerzy wigilijnej, która była przygotowana   na sali w „Kuźni Smaków”. Na samym początku spotkania Ksiądz Proboszcz  Tadeusz Kiciński powitał wszystkich zaproszonych gości, odczytał fragment         z Pisma Świętego o narodzinach Pana Jezusa (Łk 2,1-15), a następnie wszyscy wzajemnie łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia. Ksiądz Zdzisław Cholewiński zadbał o oprawę muzyczną. Zaproszeni goście bardzo chętnie włączyli się także we wspólny śpiew ulubionych kolęd przy akompaniamencie gitary. Organizatorzy zadbali nie tylko o wystrój sali, ale także o wigilijne potrawy i słodki poczęstunek. Nie zabrakło czasu na wspomnienia i wspólne rozmowy. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej i świątecznej wręcz atmosferze. Nad całością spotkania czuwał Parafialny Zespół Caritas.

Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał, z pod pięknie udekorowanej choinki paczkę z produktami żywnościowymi. Członkowie Parafialnego Zespołu Caritas składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom oraz ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas, aby przygotować to świąteczne spotkanie.

Świąteczna Zbiórka Żywności

Świąteczna Zbiórka Żywności

29. Grudzień, 2017Newsy

W dniach 1 – 2 grudnia 2017 roku odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności                  we współpracy z Chojnickim Bankiem Żywności. Wolontariusze działający w Szkolnym Kole Caritas wraz z paniami z Parafialnego Zespołu Caritas oraz z osobami chętnymi stanęli na wysokości zadania. Wszyscy aktywnie włączyli się w powierzone im zadania. Zbiórka Żywności miała na celu pozyskanie produktów, które umożliwią godne przygotowanie świątecznego stołu, a także pomogą ludziom potrzebującym w ich codziennym życiu. Wśród nich znajdą się również osoby starsze, chore i niepełnosprawne.

Dzięki wolontariuszom zaangażowanym w akcję, darczyńcom, którzy chcieli przyłączyć się do zbiórki możemy choć niewielkiej grupie osób zapewnić lepsze warunki bytu. Udało nam się pozyskać 273,98 kg. W przedsięwzięciu wzięło udział 30 wolontariuszy. Koordynatorką, która czuwała nad całością akcji była p. Ewa Deręgowska. Za każdy dar ofiarowany podczas naszej zbiórki z całego serca dziękujemy. Pamiętajmy, że nie liczy się to, ile możemy dać, ale liczy się to, że odnajdziemy w sobie chęć i potrzebę wsparcia drugiego człowieka czy to przy tej okazji , czy przy jakiejkolwiek innej.

„Od animatora do aktora”

„Od animatora do aktora”

19. Grudzień, 2017Newsy

15 grudnia 2017 roku przedstawieniem „Homo sum” wystawionym na scenie CKSiT, nasze Oratorium zakończyło projekt „Od animatora do aktora”. Trwał on od 16 sierpnia i był realizowany dzięki Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Ziemi Człuchowskiej w ramach funduszu Akumulator Społeczny. W trakcie projektu przeprowadzone zostały warsztaty taneczne i teatralne (prowadził Paweł Chustak „Chusti”), które zaowocowały m.in. humorystycznym przedstawieniem „Kopciuszek”, które można było zobaczyć podczas tegorocznego Festynu Rodzinnego – Parafiady. Kunszt aktorski doskonaliliśmy podczas warsztatów emisji głosu oraz wyjazdu integracyjnego do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Starym Gronowie. Tam również odbyły się warsztaty autoformacji „Kim jestem?”. Ponadto w ramach warsztatów plastycznych przygotowywaliśmy kukiełki, scenografie i stroje dla małych aktorów, z którymi, jako wychowawcy i animatorzy, spotykamy się na co dzień podczas zajęć w Oratorium. Dzieci okazały się bardzo kreatywnymi reżyserami, scenografami i aktorami. Swoje pomysły przedstawiały w formie scenek sytuacyjnych na nowej scenie naszego Oratorium.

„Tak – Pomagam”

„Tak – Pomagam”

18. Grudzień, 2017Newsy, Wiadomosci

W dniach 8 – 9 grudnia 2017 roku Szkolne Koło Caritas wraz z Parafialnym Zespołem Caritas wzięło udział w XIII Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności pod hasłem     „Tak – Pomagam”. Do akcji włączyła się również młodzież klas III gimnazjum, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W ramach realizowanego programu duszpasterskiego pełnili oni posługę charytatywną wśród potrzebujących. Celem prowadzonej zbiórki było pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu. Z zebranych produktów w sklepach Biedronka i POLOmarket zostały wykonane świąteczne paczki dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Podczas zbiórki udało się pozyskać 342,91 kg produktów. Koordynatorem poszczególnych działań była pani Ewa Deręgowska i Ks. Zdzisław Cholewiński.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za złożone dary i okazane serce, Kierownictwu sklepów za wyrażenie zgody na przeprowadzenie zbiórki oraz wszystkim wolontariuszom za poświęcony czas i możliwość pomocy osobom potrzebującym. „To, co możemy uczynić jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie naszemu życiu”.

 

 

SALOS z błotem przyjaciele.

SALOS z błotem przyjaciele.

11. Listopad, 2017Newsy, Wiadomosci

Błotne kolarstwo to odmiana kolarstwa przełajowego, którego sezon rozpoczyna się w październiku i kończy się w pod koniec lutego. Salezjańska Organizacja Sportowa działająca w Debrznie już po raz trzeci organizuje na terenie Krajny wyścigi kolarskie dla miłośników ścigania się w błocie. Krótkie ale pasjonujące wyścigi przyciągają coraz większą liczbę naszych mieszkańców ale również mieszkańców chociażby Trójmiasta. W tym roku Salezjanie, Miasto i Gmina, Salos wraz z naszym Oratorium zapraszają na kolarskie trasy tylko w Debrznie: 4.11;18.11 i 30,12.2017.

Oratorium otwarte

Oratorium otwarte

11. Listopad, 2017Oratorium

Prawie 3 miesiące trwał remont głównej salki Oratorium na Witosa i w końcu 29 października nastąpiło uroczyste otwarcie. Towarzyszył temu bal wszystkich świętych oraz przecięcie wstęgi przez najmłodsze aniołki. Ilość świętych, którzy przybyli na inauguracje życia naszego salezjańskiego Oratorium może dawać nam sporo nadziei i entuzjazmu dla dalszych starań i pracy na rzecz dzieci i młodzieży naszego miasta. Don Bosco !!! Ole !!!

Chcemy z tego miejsca serdecznie podziękować naszym Dobrodziejom, którzy przyczynili się do tego, aby zrealizować ten remont. Są to:

Michał Birosz – nasz główny projektant, który mocno zaangażował się w realizację projektu od tzw. pierwszej kreski na papierze; mimo studiów ofiarował swój czas i talent dla dzieci i młodzieży

Maciej Sadowski – nasz dobrodziej elektryk, który sporo swojego czasu i materiałów zostawił w Oratorium.

Jan Glugla – mistrz wykończenia, malowania, tynkowania; wielkie serducho Jana Serce Glugla zostawione podczas remontu

Wiesław Behnke – dobrodziej hydraulik; zawsze z humorem i pozytywnym uśmiechem

Bracia Piotr i Mirosław Kubiccy ze Starego Gronowa – dobrodzieje stolarze, którzy wykonali cały drewniany projekt do naszego Oratorium.

Wiesław Białas – nasz konserwator domu zakonnego

Krystyna Kaszewska – krawcowa Dobrodziejka

Waldemar Rachwał – Dobrodziej pracy na rzecz Oratorium

oraz liczna grupa Wychowawców i animatorów, którzy burzyli, sprzątali, układali i ofiarowali swój cenny wakacyjny czas i nie tylko.

Dziękujemy Salezjanie.

Pogrzeb ks. Janusza Zdolskiego SDB

Pogrzeb ks. Janusza Zdolskiego SDB

21. Sierpień, 2017Newsy

Komunikat!

Pogrzeb ks. Janusza Zdolskiego SDB odbędzie się 24 sierpnia o godz. 12:00 w parafii pw. św. Rodziny w Pile. O godzinie 11:00 modlitwa różańcowa za zmarłego. Wyjazd z parafii w Debrznie o godz: 9:45 z pod kościoła [ul. Kościuszki]. Prosimy o zgłaszanie się na wyjazd na uroczystości pogrzebowe. Zapisy w zakrystii, w kancelarii lub telefonicznie na numer 509-809-139 do wieczornej Mszy Św. w środę. Przejazd 10 zł.

Ks. Janusz Zdolski SDB odszedł do Pana.

Ks. Janusz Zdolski SDB odszedł do Pana.

20. Sierpień, 2017Newsy

Salezjanin ks. Janusz Zdolski pochodzący z naszej parafii w Debrznie odszedł 20 sierpnia o godz. 7:30 do domu Ojca.

Ks. Janusz nie żyje

Rok Liturgiczny
banner
Archiwum newsów
Szukaj na stronie
Newsletter