Wiadomości
Kromka chleba dla Sąsiada

Kromka chleba dla Sąsiada

26. Wrzesień, 2018Newsy, Ogólne, Wiadomosci

„Kromka Chleba dla sąsiada”

W dniach 21 – 22 września 2018 r. odbyła się w sklepach sieci Biedronka Ogólnopolska Zbiórka Żywności pod hasłem „Kromka Chleba dla sąsiada.” Celem tej akcji było uwrażliwienie naszej lokalnej społeczności na potrzebę dzielenia się zauważając potrzeby seniorów. Nasi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z Parafialnym Zespołem Caritas połączyli siły w tym przedsięwzięciu. Podczas zbiórki zebraliśmy 132,63 kg. Z zebranych produktów w sklepie Biedronka zostaną wykonane paczki dla seniorów. W akcję zaangażowało się 20 wolontariuszy. Zbiórka przebiegała pod opieką Pani Katechetki Ewy Deręgowskiej i Ks. Zdzisława Cholewińskiego. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za otwartość serc i troskę o drugiego człowieka, a wolontariuszom za poświęcony czas i okazaną pomoc.    Na koniec warto przytoczyć słowa Mikołaja Gogola: „Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźnim.”

 

 

 

Poświęcenie tornistrów uczniom klas Pierwszych

Poświęcenie tornistrów uczniom klas Pierwszych

26. Wrzesień, 2018Newsy, Ogólne, Wiadomosci

Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych

 

Tradycją stało się, że każdego roku pierwszaki przynoszą do poświęcenia swoje tornistry i przybory szkolne. W tym roku odbyło się to  w dniu 23 września 2018 r. w kościele podczas Mszy świętej o godz. 1030. Uczniowie z klas I wraz z rodzicami zgromadzili się, by prosić Pana Boga o dary potrzebne w zdobywaniu wiedzy oraz by „pomógł im być dobrymi, także z zachowania.” Podczas kazania najmłodsi uczniowie wyrecytowali przygotowane wierszyki, a uczniowie z klasy VI c animowali Eucharystię czytając Słowo Boże i  modlitwę wiernych.

p. Ewa Deręgowska

 

Pielgrzymka do Częstochowy

Pielgrzymka do Częstochowy

30. Sierpień, 2018Newsy

W niedzielny poranek 26.08 2018 r, w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, grupa naszych parafian udała się na Jasną Górę, by uczestniczyć w całonocnym czuwaniu Królowej Pokoju. Od godziny 17.00 wysłuchaliśmy konferencji, o 21 modliliśmy się na  Apelu Jasnogórskim, a o 22.00 odprawiona była Msza św w intencjach naszej całej Parafii oraz w tych wszystkich, które przedstawialiśmy na kartkach. Po czuwaniu, o 4 rano udaliśmy się do Lichenia,  by wspólnie zawierzyć jeszcze raz wszystkie nasze intencje. Zmęczeni, ale szczęśliwi,  rozmodleni  i napełnieni wiarą wróciliśmy do naszych domów.

U stóp Matki Miłosierdzia

U stóp Matki Miłosierdzia

17. Sierpień, 2018Newsy

U stóp Matki Miłosierdzia

 W dniach 15-24 lipca b.r. odbywała się już po raz 28. salezjańska Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna. Pątnicy przez 10 dni wędrowali pod hasłem „Razem z Maryją Oblubienicą Ducha Świętego”.  Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości na pielgrzymim szlaku nie zabrakło patriotycznych akcentów. Najważniejszym z nich było odsłonięcie tablicy „Srebrne Serce dla Inki” w Butrymańcach. Jest to ogólnopolska akcja, która gromadzi wielu patriotów wzruszonych postawą młodej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Modliliśmy się również przy grobach poległych m. in. na cmentarzach w Oranach, Koleśnikach, Turgielach, czy też przy grobie polskich żołnierzy na Rossie w Wilnie. Przy pomniku upamiętniającym zbrodnię w Koniuchach, jak co roku miał miejsce Apel Pamięci. Ponadto niesiona była kolejna figura Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych jako dar dla jednej z parafii Wileńszczyzny.

Były deszcze i burze, ale także i upały, które nie przeszkadzały w podążaniu do Tej, co w Ostrej świeci Bramie… Mimo bąbli na nogach i zmęczenia dotarliśmy do celu. Wszyscy pątnicy leżąc krzyżem dziękowali Bogu i Matce Ostrobramskiej za przeżyty czas rekolekcji  w drodze….

Przed tronem Matki Miłosierdzia złożyliśmy intencje osobiste i najbliższych z rodziny, Kościoła i naszej Ojczyzny, parafii, pielgrzymów duchowych i wszystkich, którzy wspierali swoją modlitwą oraz osób polecających się naszej pamięci modlitewnej.

Wyjazd z animatorami

Wyjazd z animatorami

16. Sierpień, 2018Młodzież, Newsy, Ogólne, Oratorium, Wiadomosci

Grupa animatorów i wychowawców naszego Oratorium, wraz z księdzem kierownikiem Grzegorzem Siwakiem, wyjechała w dniach 8-11 sierpnia do Szczecina . Był to czas wypoczynku, integracji, salezjańskiej radości. Nocowaliśmy w gościnnej Bursie Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu. W tamtejszej kaplicy, każdego poranka, jednoczyła nas wspólna Eucharystia. Oprócz zwiedzania samego Szczecina, wyruszyliśmy na basen – do Centrum Wodnego „Laguna” w Gryfinie. To wymarzone miejsce na czas upałów, dla osób, które lubią wodne szaleństwa. Niezwykłą atrakcją naszego wyjazdu był widowiskowy XI Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic 2018. Rozświetlające nocne niebo barwne, różnorodne fajerwerki, rozbłyskujące w rytm muzyki, zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Udało nam się zobaczyć także pokazy Water Show – konkurs salt, przeloty pojedyncze i blob jumping. Z radością spędziliśmy też czas w Muzeum Techniki i Komunikacji . To przesympatyczne miejsce, w którym można dotknąć wytworów techniki z czasów (prawie) zamierzchłych. Znaleźliśmy też oczywiście czas na pyszne lody i lokalne smakołyki. Najważniejsze jednak jest to, że byliśmy razem, dopisywał nam dobry humor i chęć pięknego przeżycia tych kilku wakacyjnych dni.

Małgorzata Gozdera

Odpust parafialny

Odpust parafialny

15. Sierpień, 2018Newsy, Ogólne, Wiadomosci

W środę 15 sierpnia 2018 świętowaliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla naszej wspólnoty było to wydarzenie szczególne, gdyż tego dnia obchodziliśmy odpust parafialny. Cześć swojej Patronce oddaliśmy na uroczystej Eucharystii , której przewodniczył ks. Adam Michalski, salezjanin, były proboszcz naszej parafii. Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz lokalnych – pan burmistrz Wojciech Kallas i przewodniczący Rady Miasta i Gminy – pan Zdzisław Marek. Czas odpustu to czas niezwykłej łaski. Tego dnia mogliśmy także podziękować Panu Bogu za Jego błogosławieństwo dla płodów ziemi, ofiarując Mu pierwociny kwiatów, zbóż, ziół, owoców i warzyw. Kościół wypełniały zapachy łąk, pól i ogrodów. W swoich modlitwach nie zapomnieliśmy o żołnierzach i naszej Ojczyźnie. Sumę Odpustową zakończyliśmy odświętną procesją, która była świadectwem naszej wiary.

 

Milena Paluch

Odpust w Strzeczonie – św. Wawrzyńca

Odpust w Strzeczonie – św. Wawrzyńca

12. Sierpień, 2018Newsy

W niedzielę 12 sierpnia 2018 roku kościół w Strzeczonie w czasie Mszy Świętej uczcił swojego patrona , św. Wawrzyńca. Eucharystii przewodniczył ks. Marcin Możejko – proboszcz parafii  Wniebowzięcia NMP w Debrznie.

W homilii kaznodzieja zachęcał licznie zgromadzonych wiernych do naśladowania św. Wawrzyńca w całkowitym oddaniu się Bogu. Święty Wawrzyniec ciągle nam przypomina, że dla Boga i Jego miłości warto ,,stracić” swoje życie. Ewangelia wygłoszona przez księdza Marcina przypomniała nam , że ,,kto straci swe życie dla Jezusa, ten tak naprawdę je zyska” .

Czas odpustu to czas szczególnej łaski związanej z darowaniem kar czyśćcowych. Uroczysta Suma Odpustowa zakończyła się procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

 

Niech Święty Wawrzyniec – nasz patron wyprasza u Boga obfitość błogosławieństwa dla naszej parafii.

 

p. Rafał Buda

Pielgrzymka do Częstochowy

Pielgrzymka do Częstochowy

29. Lipiec, 2018Newsy

Pragniemy zorganizować pielgrzymkę na Jasną Górę w dniach 26.08-27.08.2018 r na czuwanie czcicieli Królowej Pokoju. Zostały jeszcze wolne miejsca – zapisy po Mszach św.!

Zmiana proboszcza

Zmiana proboszcza

11. Lipiec, 2018Newsy

W niedzielę 01.07.2018 na Mszy św. o godzinie 12.00 w obecności wspólnoty parafialnej, ks. Wikariusza Inspektorialnego Adama Popławskiego i ks. Dziekana Andrzeja Adamskiego nastąpiła zmiana na urzędzie proboszcza – ks. Marcin Możejko zastąpił ks. Tadeusza Kicińskiego.

 

 

 

 

Rok Liturgiczny
banner
Archiwum newsów
Szukaj na stronie
Newsletter